Blinów – 29.07.2014

posted in: odnalezione | 0

Blinów, województwo lubelskie – 29 lipca 2014 r.

29 lipca 2014 r. spotkaliśmy się z panem Władysławem, 85-letnim świadkiem historii z Blinowa na lubelszczyźnie. Do tego spotkania doszło z inicjatywy pana Władysława, który w  liście nadesłanym w lutym tego roku do Żydowskiego Instytutu Historycznego informował o żydowskich grobach wojennych na terenie Blinowa i prosił o interwencję w tej sprawie. Już na miejscu w Blinowie pan Władysław opowiedział nam o trzech egzekucjach, które miały miejsce między 1941, a 1943 rokiem. Historia dwóch mordów wiąże się bezpośrednio z osobą ojca pana Władysława, Józefem. Na prośbę znajomego żydowskiego weterynarza Dawida, Józef, dał schronienie trojgu Żydom z Batorza, dwóm mężczyznom i kobiecie. 8 września 1941 r. Niemcy przeprowadzili obławę na polskich partyzantów, otoczyli Blinów i przeszukiwali gospodarstwo po gospodarstwie. W rezultacie, kryjówka w stodole została odkryta, jednemu mężczyźnie udało się zbiec, pozostali kobieta i mężczyzna zostali wywiezieni na rogatki wsi, zastrzeleni i zakopani obok przydrożnego krzyża, gdzie spoczywają do dnia dzisiejszego. Żydowski weterynarz Dawid został zamordowany przez Niemców w Kraśniku.

Józef pomagał również siedmioosobowej rodzinie żydowskiego szewca Moszego. Początkowo rodzina szewca znalazła schronienie w domu Józefa, później ojciec naszego świadka pomógł im zbudować szałas w lesie. Kryjówka została prawdopodobnie zdradzona i wiosną 1943 r. całą rodzina została zamordowana. Zginęli Mosze wraz z żoną  oraz pięcioro dzieci: najstarsza około 20 letnia Sura , Gitla, Pinio, Nachme, Kajla.

Historia trzeciej egzekucji również wiąże się z życiem pana Władysława. W lesie pod Blinowem, w pobliżu torów kolejowych znajduje się grób ok. 4 Żydów, między innymi leżą w nim rodzice Szlomo Andersztaja, jego kolegi ze szkolnej ławki. Nazwiska pozostałych Żydów zabitych w tej egzekucji pozostają nieznane. Z relacji Pana Władysława wynika, że grupa tych czterech osób została zatrzymana przy drodze, zaprowadzona do lasu i zastrzelona.

Zdjęcie klasowe z 1939 r.

Przed drugą wojną światową w Blinowie żyło około ośmiu żydowskich rodzin.

Do wszystkich trzech grobów dotarliśmy, lokalizację dwóch z nich spróbujemy potwierdzić za pomocą georadaru.

blinówfot. Fundacja Zapomniane