Wojsławice – 01.08.2013

posted in: odnalezione | 0

Wojsławice, województwo lubelskie – 1 sierpnia 2013 r.

W październiku 1942 r. na łące przy cerkwi żandarmi z Uchań rozstrzelali 60 wojsławickich Żydów. Wśród ofiar było 20 dzieci w wieku do lat 14. O upamiętnienie żydowskiego grobu w Wojsławicach od lat bezskutecznie walczy Towarzystwo Miłośników Wojsławic.

Tak wspomina wstrząsające wydarzenia z października 1942 r. jeden ze świadków: „Pamiętam jeszcze, jak w czasie wojny tych trzydziestu Żydów tu za cerkwią niedaleko dzwonnicy cerkiewnej – tam była piekarnia i tam za tą piekarnią na łące pochowanych zostało trzydziestu Żydów. I mniej więcej to miejsce znam. Widziałam tych Żydów, bo nie można było z daleka pójść tak, tak… nie wolno, ale tak jakoś dojrzeliśmy, nie wyganiali nas, ale ja chciałam zobaczyć, chciałam zobaczyć tych ludzi, bo aż za serce ściskało, nie można było patrzeć. Trzydziestu ludzi zabili Niemcy na łące. Pamiętam krew, łąka była czerwona od krwi. Więc ja, jako młoda dziewczyna… żal mi było tych ludzi. Jeszcze matka swoim ciałem przykryła takie 2,5 roczne dziecko, dziecko mame krzyczy, pamiętam mame, a Niemiec się wrócił i dobił to dziecko. I ja tak przeżyłam ten moment, że ja dwa dni nie mogłam nic jeść, ni spać, taka byłam przerażona tym wydarzeniem. Tego nie mogę zapomnieć, to mnie bardzo utkwiło tak, że jak można było tylu ludzi zabić i jeszcze dziecko dobić, bo dziecko mame. Widocznie wylazło gdzieś spod ciała mamy. I dobili to dziecko, wrócił się Niemiec i dobił to dziecko. Taki to żal miałam, że nie mogłam przeżyć, dwa dni nie mogłam ni spać, ni jeść”.

Właściciel pola, na którym znajduje się grób nie zgadza się na jego wykarczowanie celem zbadania lokalizacji mogiły, zabezpieczenia szczątków i upamiętniania ofiar mordu. Nie dał się przekonać również nam.

 

Wojsławicefot. Kamila Józefowicz